Sadece kurumsal müşterilere hizmet verilmektedir. Lütfen Bakınız

MetaTrader 5 ile Türkiye'den ve dünyanın farklı ülkelerinden yatırımcılar, Vadeli işlem Ve opsiyon Piyasası'nda (VİOP) artık işlem yapabilecek

MetaTrader 5 ile Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden yatırımcılar, Vadeli işlem Ve opsiyon Piyasası’nda (VİOP) artık işlem yapabilecek

MetaQuotes Software Corp organize piyasalar için geliştirilen yeni nesil ürünleri MetaTrader 5 ile aracı kurumların bireysel ve kurumsal müşterilerine, dünya piyasalarındaki tüm ürün gruplarında işlem yapma imkanı sağlıyor.

Dünyadaki 9 borsa ile MetaTrader 5 entegresyonunu tamamlayan MetaQuotes’un yeni adresi Borsa İstanbul oldu. Entegrasyonla yatırımcılar, MetaTrader 5 üzerinden Borsa İstanbul VİOP’a Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden doğrudan emir iletiminde bulunabilecek. MetaTrader 5’in Borsa İstanbul pay piyasalarındaki entegresyonu ise 2016 yılı içinde gerçekleştirilecek. Entegrasyon için Borsa İstanbul’da düzenlenen gong törenine, Metaquotes, Metatürk ve NoorCM yöneticilerinin yanı sıra MetaQuotes Software Yönetim Kurulu Başkanı Renat Fatkhullin, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gaies Chreis ve Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç ve Genel Müdür Yardımcısı Çetin Ali Dönmez de katıldı. Törende, NoorCM Yönetim Kurulu Üyesi Jihad Shannak, Borsa İstanbul üzerinden ilk işlemi gerçekleştirdi.

Törende konuşan MetaQuotes Software Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Marzena Xanthou,“MetaTürk’ün 2011 yılı başında kuruluşu ile MetaQuotes; sektörde önemli bir yer buldu” dedi. Xanthou, Türkiye ekonomisine ve sermaye piyasalarının gelişimine inandıklarını ifade ederek, “Son teknolojik gelişmeleri kullanan MetaTrader 5 ile işlem hacminin artmasına ve Borsa İstanbul’un büyümesine katkıda bulunacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Metatürk Finansal Yazılım A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldız da konuşmasında 2011 yılından bu yana sermaye piyasası ürünlerine yönelik çalıştıklarına dikkat çekti. Yıldız, şöyle devam etti: “Son 5 yılda pek çok aracı kurum MetaTrader 4’ü tercih ederek dünya piyasalarına entegre oldu. Bu başarının MetaTrader 5 ile büyüyerek devam edeceğini düşünüyoruz.”

Gong törenine, Borsa İstanbul VİOP üzerinden ilk işlemi gerçekleştiren NoorCM de katıldı. Burada bir konuşma yapan NoorCM Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Jihad Shannak, Türkiye’deki Kuveyt menşeili ilk aracı kurum olduklarını dile getirerek, şunları söyledi: “Kurulmuş olduğumuz Körfez Bölgesi’nde de MetaTrader 5’i yatırımcılarımıza sunarak tek ekrandan VİOP işlemlerini eskisinden 7 kat daha hızlı bir şekilde yapabilmelerine olanak sağlıyoruz. MetaTrader’ı geliştiren MetaQuotes ve Türkiye ofisiyle yaptığımız işbirliği sonucunda teknoloji ile iç içe olan yatırım piyasalarında yenilikçi tavrımızı başta Türkiye olmak üzere Körfez Bölgesi’ne de aktarmaya devam edeceğiz.”

Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Çetin Ali Dönmez de dünyanın her tarafından Borsa İstanbul’a emir iletilebildiğini belirterek, 500 bin civarında bireysel kullanıcısı olan MetaTrader 5 ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’na olan global yatırımcılara ilginin artacağını ümit ettiklerini söyledi. Borsa İstanbul’da toplam işlem hacminin bu yıl yüzde 30’un üzerinde arttığını dile getiren Dönmez, şöyle devam etti: “Döviz piyasasındaki hacim çok daha çarpıcı. Dövizde geçen sene gerçekleşen tüm işlem hacmini bu yılın ilk 6 ayında aştık. Bu ay iki yeni ürünü de piyasaya sunacağız. Bir tanesi, gecelik faize dayalı vadeli işlem sözleşmeleri. Bu ürün, Türkiye gibi özellikle gecelik faizlerin zaman zaman dalgalı olduğu ortamda hem fon sağlayanlar hem fon arz edenler için hedge imkanı sağlayacak. Diğer ürün ise reel sektöre dönük olacak. Elektronik ürün senetlerini vadeli işlemlerini işleme açacağız ve buğdayla başlayacağız.”